FAQ

W tym dziale odpowaidamy na najaczęściej zadawane pytania

Ze względu na cechę kamienia, jaką jest nasiąkliwość – tak. W przypadku marmurów warto robić to co kilka miesięcy. Przy granitach spokojnie można poczekać kilka lat

Na elewacje zazwyczaj stosuje się granity, spieki kwarcowe albo lapitec. Są to najodporniejsze materiały na zróżnicowane warunki pogodowe. W przypadku schodów i posadzek zewnętrznych trzeba użyć granitów o szorstkich powierzchniach (palone, groszkowane), ze względu na duże ryzyko poślizgu przy polerze.

To stosunkowo często spotykana skała magmowo-głębinowa. Zazwyczaj jest średnio lub grubo krystaliczna. Może poszczycić się przeróżnymi kolorami: od czarnej, czerwonej, zielonej, po szarą, białoróżową, czy złotą. Nie jest trudno pozyskać bloki tego kamienia. W dodatku bogactwo kolorów oraz możliwości dowolnego cięcia i polerowania, sprawiają, że materiał ten rozpowszechnił się zarówno w budownictwie jak i w branży nagrobkowej. Odpowiednio wypolerowany i zaimpregnowany jest w stanie długie lata zachować niezmienne piękno.

W przeciwieństwie do granitu, jest to skała metamorficzna (a zatem przeobrażona z wapieni bądź dolomitów). Jej strukturę tworzą przede wszystkim kalcyt oraz dolomit. Już w starożytności używano go jako materiał budowlany i ozdobny (również rzeźbiarski). Marmury występują w zróżnicowanej palecie kolorów, od białych, przez brązowe, zielone, szare, aż do bardzo ciemnych (prawie czarnych). Mają jednakże niską wytrzymałość na ścieranie oraz kwasy i choćby z tych powodów nie stosuje się ich na zewnątrz w naszym klimacie.

Najlepiej używać jedynie preparatów przeznaczonych do kamieni naturalnych. Przy mniejszym, rutynowym „przemyciu” najlepiej użyć czystej wody. Ewentualnie płynu do mycia naczyń. Przy dużych zabrudzeniach warto sięgnąć po środki specjalistyczne. Należy wystrzegać się środków o odczynie kwaśnym (przy marmurach, wapieniach, trawertynach).

Oczywiście. Unika się schodów zewnętrznych z marmuru, ale jak najbardziej można stosować granit. To trwały materiał, który przetrzyma każde warunki pogodowe. Poleca się stosować opisaną powyżej antypoślizgową powierzchnię (groszkowaną, szczotkowaną, płomieniowaną).

Zapytaj nas

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu